TOORTOIT JA HORMOONSÜSTEEM

 Konspekt 56 lk, jooniste, tabelite, viidetega.
Konspekti tellimine [email protected]; hind 10 eur


Prof Marshall Austraaliast (Murdoch University School of Biological Sciences and Biotechnology) toob välja sellised D vitamiini aspektid, mis võivad teid vägagi üllatada.

Prof Marshall kummutab kaua püsinud müüdid D vitamiini kohta.
“Te ei saa alla neelata mitte ühtegi vitamiin D, kui soovite olla täiesti terve.”
Kas ei ole mingit vajadust kalliste toidulisandite järele, samuti ei ole vaja ka meeleheitlikult lebada päikese käes? Ja mida siis mõelda sellest, et D vitamiin on vägagi vajalik serotoniini tootmiseks, mis omakorda on vajalik normaalselt toimivale ajule?
“Mida meie oma uuringutes näeme on see, et igasugune D vitamiini vorm, mis tuleb kehasse väljastpoolt toimib keha loomuliku tootmise ja regulatsiooni pidurina.“
-----------------------------
-Sherrill Sellman'i raamat Hormone Heresy, "... sünteetiliste hormoonide kirjutamine naistele on selle sajandi suurim meditsiiniline vusserdus“
" Miljonite naiste ja nende laste tervist on tugevalt kahjustatud hormoonteraapiatega. See hullumeelsus kahjuks kestab edasi … Fakt: Ameerika müüdavaim ravim on sünteetilised hormoonid. Kui sellised ravimid oleksid tõesti „MEDITSIINILISELT hädavajalikud“ siis tuleb imestada, kuidas me siiani oleme ilma nendeta hakkama saanud. Miks peaks tõepoolest igaüks neid vajama? On väga vähe usutavaid tõendeid, et neist saab mingit kasu ja on hulgaliselt tõendeid, et nad toovad olulist kahju. Üks eredaim näide on DES – hormoon, mida kirjutati miljonitele rasedatele naistele ja mis keelati ära suurte kõrvalmõjude pärast. DES võtnud naiste lastel on tavaliselt neljakordne risk emakakaela vähile, 50% suurem tõenäosus rinnavähile, vagiina kahjustused, tupe, munajuhade ja emakakaela muutused, suur abordirisk. Arvatakse, et edaspidistel generatsioonidel tuleb välja palju tõsisemaid muutusi ja kahjustusi. Et mõista hormoonide tugevat toimet meie tervisele, tuleb mõista kuidas hormoonid töötavad. Hormoonid on sõnumikandjad molekulid, mis aitavad kehal ennast reguleerida. Tavajuhul töötavad nad paarides; üks hormoon lülitab midagi sisse, teine lülitab midagi välja. Niiviisi töötavad hormoonid nagu termostaadid. Probleemid tekivad, kuna hormoonid loomulikul tasandil on tasakaalus ja see tasakaal on äärmiselt tundlik. Niivõrd tundlik, et igasugune hormoonide kunstlik lisamine viib tasakaalu kaosesse.
---------------------
On teada, et östrodiooli (östrogeeni liik) kogus 2 hamburgeris, mida sööb 8 aastane poiss, tõstab östrogeeni taset 10%. See on meditsiiniliselt väga märkimisväärne tõus. Nii retseptiravimitega, kui toiduga saadud östrogeen viib kehas östrogeeni domineerimisele. Östrogeeni domineerimine viib rinnavähi ning reproduktiivorganite vähi tõusule mõlemast soost inimeste seas.
----------------------
Ja tuleb meeles pidada, et ei ole selget piiri – ei ole selget definitsiooni selle kohta: mis on hormonaalne, mis on emotsionaalne, mis on hingeline. Kõik on omavahel seotud, kõik on olulised ja kõiki tuleb tunnustada ja teadvustada.
-----------------------
KORTISOOL JA MELATONIIN (2 mõjukat hormooni)
Kortisool kiirendab ainevahetust, melatoniin aeglustab seda ja toodab und. Melatoniini tootmine väheneb hommikul. Need kaks on omavahel seotud: kui üks väheneb siis teine tõuseb. NB Kui te võtate ühte kunstlikuna juurde, on keha sunnitud tootma juurde kõiki teisi hormoone või elimineerima kunstliku. Melatoniini tipptootmine on umbes kesköö ajal ja sel ajal lõpeb kortisooli tootmine täielikult. Melatoniini-kortisooli omavaheline toimimine on üks näide miljonitest omavahelistest seostest. Esmapilgul tundub, et tegemist on eraldiseisva protsessiga, kuid mingil hämmastaval, imelisel moel on need nö üksikud protsessid kõik omavahel seotud ja mõjutavad üksteist. Ühtede ainete tootmine suureneb, kui samal ajal teiste ainete tootmine väheneb. Üksik protsess TOIMUB MILJARDEID KORDI SEKUNDIS.
---------------------------------
Allpool olev värviline joonis on 18. Jaanuarist kuni 14. Veebruarini s.o. 4 nädalat biorütmide analüüs. Siit näeb erinevat värvi joonte pealt meie biorütme, kuidas need langevad ja tõusevad RÜTMILISELT. Oluline on tähele panna, et niipea kui rütm langeb ei hakata kohe endast haigust ostma ja ei joosta apteeki või poodi uuema toidulisandi, tableti, imejoogi järele, vaid oodatakse rahulikult, ennast jälgides, kuna rütm taas muutub. Nii elu käib: üles-alla, kõik on rütmis, kõik on tsüklis. Usalda ennast, oma keha, püüa aru saada tunnetusega, et sa ei saa soovida, et kogu elu oleksid kõik sinu tahud täpselt samal tasandil. Tegelikult sulle see hoopiski ei meeldiks. Näiteks sa loed palju terve nädala, teise nädala hoopis maalid, kolmanda jalutad-jooksed-tantsid. Igal ajal on teatud tegevus soodustatud – sa saad elada mitmetahulist huvitavat elu! Naudi seda. Levinum eksiarvamus on, et ei ole energiat 24/7 ja nii kogu aasta vältel. Soovitakse siis ju tegelikult olla nagu reklaamis olev Duracelli jänes – kogu oma aja. Aga vaata enda ümber – looduses on öö ja päev, päikesetõus ja loojang, hommik ja õhtu, kevad ja sügis, idanemine ja lagunemine, õitsemine ja viljumine, vihm ja päike jpm. Looduses on rütmid ja meis on rütmid. Tunne need ära, jälgi seaduspärasusi ja puhka, kui keha seda vajab. Ole vaiksem, kui selleks on aeg ja tantsi, kui energia jälle sinus pulbitseb. Igaks asjaks oma aeg siin päikese alla, muudatusi kasuta enda elus olemiseks erinevatel viisidel.