Neljas Toortoidufestival ehk Õunafestival toimub 5. ja 6. septembril 2015 Kivi talus, Viljandimaal.

2015 aasta toortoidufestivali aukülaliseks on ÕUN. Kui palju me Eesti aedade kõige levinumast viljast teame? Kui palju temast peame? ÕUN on maailma üks müstiliseim vili ja suurim tervendaja:
ÕUN lad.k. PYRUS MALUS ehk Armastuse vili
Keldi Puukalendris on ta kümnes kuu: 02. kuni 29. septembrini
Ogham tähestikus kümnes konsonant - Quert
Planeet: Veenus
Element: Vesi
Sümbolism: Armastus & Usaldus, Tervis, Aia maagia Kivi: Emerald, roosa kvarts
Linnud: Grosbeak Värv: - Kollakasroheline, roosa Jumalad: Demeter, Hera, Pomona, Frigga, Freya
Nimed folklooris: Jumalate vili, Allilma vili, Hõbedane oks, Armastuse puu
Meditsiin: Õunad on suurepäraseks kaaliumi, raua, A ja E vitamiini allikaks. Õunad aitavad kehal puhastuda, on ülimalt kasulikud ajule, maksale ja soolestikule. On kasutatud peavalu, reuma, podagra, kõrge vererõhu raviks. Õun koos meega on olnud südameravimiks mitmeid sajandeid. „Õun päevas hoiab arsti majast eemal“. Küpsetatud õun mähisena kurguvalu ja nahapõletike korral. Paar õuna süüa kõhukinnisuse korral. Teisel sajandil peeti õunaveini nö kõige rohuks, kusjuures vein pidi olema vähemalt 2 aastat seisnud. Õuna maagia: Õunapuu on suurepärane võlukepi materjal.See on nõidade lemmikpuu. Vilja kasutati pööripäevade pidutustel: Mabon (21.-24. September) ja Samhain (01. November) ja ka armuloitsudeks. Õuna söömine avas tee teistesse maailmadesse, eriti haldjatemaale. See tagas valgustuse ja teadmiste lisandumise. Õuntest unistamine tagas jõukuse ja hea elu. Võites pööripäeval Samhain hüppemängu õuntega, saatis Jumalanna õnnistus sind terve aasta. Kuna õunad on Avaloni sümboliks, siis veest kinni püütud õun oli pühale maale jõudmise märgiks. Kuna õunu peeti ka surnute toiduks, siis Samhaini ajal kuhjati õunu altaritele ja Samhaini teati ka kui õunasöömise pidu .

19 sajandi Alam Saksimaal kasutati vastsündinu esimeseks vanniks õunapuu juurte leotusvett, et laps saaks omale punased põsed ja kui ta oli tüdruk siis ka suured rinnad! ...

Loe pikemalt ja põhjalikumalt toortoidufestival.ee/et  

2015 aasta festival toimub Loodi Maastikukaitsealal asuvas Kivi talus Viljandimaal.

Loodi looduspark asub Viljandi maakonnas Sakala kõrgustiku keskosas Paistu, Viiratsi ja Pärsti valdades, piirnedes osaliselt Viljandi linnaga. Loodi looduspargi pindala on 3 467 hektarit. Looduspark on Viljandi maakonna suurim maastikukaitseala. Loodi looduspargi pinnamoe moodustavad vanad ürgorud, mis on kulutunud Sakala kõrgustiku Kesk-Devoni liivakiviplatoosse ja mis koos oma külgorgudega moodustavad nüüd keerukaid orustikke. Looduspargi põhjaosas paikneb Tänassilma-Viljandi-Raudna org, millesse suubub Sinialliku väga mitmekesise vormistikuga org. Sinialliku ja Viraski oja kallastel paljanduvad Kesk-Devoni Aruküla lademe liivakivid, moodustades Loodi põrgus maalilise paljandi.

Huvitav teada:
- Loodi-Püstmäel kasvab üks Eesti vanemaid ja suuremaid euroopa lehise puistuid.
- Loodi mõisa taga on Paistu tehisjärv, mille kõrvalt saab alguse matkarada. Rada kulgeb mööda reljeefset maastikku ja jõuab suurima paljandini, mida rahvasuus kutsutakse Loodi põrguks. Paljandi alumises osas on koobas, kust väljub allikas.
Loodi looduspargi territooriumile jääb 10 järve: Sinialliku järv, Pirmastu järv (Tillijärv), Rõikajärv (Rõikjärv), Viisu Kõverjärv, Viisu Samblajärv, Ulli järv, Kõlujärv, Holstre Linajärv, Mustjärv, Nõmme Mudajärv. Lisaks looduslikele järvedele on rajatud paisjärvi ja inimese poolt kaevatud tiike. Tuntumad paisjärved (tiigid) on: Heimtali Viinaköögi tiikide süsteem allikalisel Heimtali ojal, Loodi paisjärv, Kääru paisjärv, Reeda paisjärv Sinialliku ojal, Holstre-Polli suusabaasi tiik Lolu ojal, Koordi järv Verilaske ojal. Ühtekokku on looduspargis 120 tiiki kogupindalaga 13,2 ha, tiikide suurus varieerub 0,1 - 0,9 ha. Loodi looduspargi territooriumil on registreeritud 495 liiki soontaimi ja 136 liiki samblaid. Loodi looduspargis on registreeritud 114 liiki linde.
Võimalik on kasutada erineva pikkuse ja raskusastmega matkaradu, mis sobivad nii jalgsi, kui rattaga läbimiseks.